Badania Prenatalne

Test PAPP-A to badanie prenatalne, dzięki któremu można ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych. Badanie nie stanowi zagrożenia dla mamy, ani dla dziecka.

Czym jest Test PAPP-A?

Test PAPP-A to bezpieczne badanie przesiewowe, mające na celu ocenę ryzyka występowania wad genetycznych u dziecka. Na podstawie badania stwierdza się prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób, jak Zespół Down'a, Zespół Edwardsa, Turnera i Patau, a także wad ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Prenatalny Test PAPP-A składa się z dwóch badań:

  1. morfologii krwi, w której oznacza się poziom białka PAPP-A oraz wolne beta–hCG (inaczej gonadotropina kosmówkowa),
  2. wykonanie badania USG, w którym ocenie poddaje się przezierność karkową (jest to odległość pomiędzy tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu).

Dodatkowo, podczas wizyty lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad.

Kiedy wykonać test PAPP-A?

Zalecane jest wykonanie badania między 11 a 14 tygodniem ciąży. Wiek ciąży określa się według daty ostatniej miesiączki, a także na podstawie wykonanego podczas wizyty USG. Czas przeprowadzenia badania jest o tyle istotny, że w sugerowanym terminie najlepiej są widoczne narządy, a dodatkowo dziecko jest na tyle małe, że łatwiej dokonać odpowiednich pomiarów. 

BADANIE PRENATALNE BEZ SPECJALNEGO PRZYGOTOWANIA

Do wykonania badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Pacjentka nie musi być na czczo, badanie można wykonać zarówno przed, jak i po jedzeniu, o dowolnej porze dnia. Składa się ono z dwóch elementów: pierwszy to standardowe pobranie krwi, a drugim jest badanie USG. Badania nie są bolesne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla kobiety i dziecka.

UMÓW SIĘ NA BADANIE:

tel. 22 740 20 20 

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20