Co to jest kriochirurgia?
Kriochirurgia jest metodą destrukcji tkanki za pomocą niskich temperatur, poprzez miejscowe zastosowanie zimna wysokiego stopnia. Tkanka ulega martwicy w temperaturach od -5 do -21*C. Kriosonda o odbiera ciepło od chorobowo zmienionej tkanki i w wyniku szybkiego zamrożenia dochodzi do powstawania kryształków lodu, które niszczą struktury komórkowe oraz blokują metabolizm komórki poprzez uszkodzenie układów enzymatycznych co w konsekwencji prowadzi do martwicy tkanki w chorobowo zmienionym obszarze.
Kiedy można zastosować metodę kriochirurgii?
Kriochirurgia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest to metoda prosta w wykonaniu i wysoce skuteczna, bezkrwawa, bezbolesna, tania i bezpieczna. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość wielokrotnego powtarzania i znakomite efekty kosmetyczne przy zachowaniu dotychczasowych funkcji narządu. Jest ona metodą z wyboru jako mało agresywna i mało inwazyjna: zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości( obszar zamrożony nie jest usuwany) a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicze tkanki i regeneruje je, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Wskazania go kriochirurgii w ginekologii obejmują przede wszystkim:
Szyjka macicy:
- nadżerki
- ektopia z łatwym krwawieniem urazowym
- ektopia ze współistniejącym stanem zapalnym
- ektopia doczesnowa
- brodawczak płaskonabłonkowy szyjki macicy
- metaplazja płaskonabłonkowa z negatywnym wynikiem badania cytologicznego i histologicznego
- torbiele Nabotha
- endometrioza
Pochwa:
Srom:
- brodawczaki i kłykciny
- nienowotworowe zmiany nabłonkowe
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?
Do zabiegu kriochirurgii kwalifikuje lekarz ginekolog podczas kontrolnej konsultacji ginekologicznej, po uprzednim zleceniu podstawowych badań diagnostycznych (diagnostyka kliniczna, cytologiczna i ew. histopatologiczna).
Jakiego przygotowania wymaga zabieg kriochirurgiczny?
Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce, tak aby do następnej miesiączki szyjka była wygojona. Podczas konsultacji lekarz ginekolog wykonujący zabieg omówi szczegółowo jego przebieg i odpowie na wszystkie pojawiające się ze strony pacjentki pytania.
Jaki jest przebieg zabiegu?
Zabieg kriochirurgii ginekologicznej wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Czas trwania zabiegu trwa nie dłużej niż standardowa wizyta (10-15 minut). Kriochirurgia jest metodą bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany) i w zasadzie bezbolesną. W trakcie zabiegu czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę. Mogą również pojawić się objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy, ktore ustępują w ciągu kilku minut po zabiegu.
Jak wygląda okres gojenia?
Na skutek uszkodzenia tkanki w wyniku działania niskiej temperatury już w pierwszej dobie po zabiegu pojawiają się obfite wodniste upławy (leucarrhoea), które utrzymują się od 10 do 14 dni. Wymagają one stosowania podpasek. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-4 do 6 tygodni, w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej.
Organizm w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu.