Specjalista endokrynologii zajmuje się leczeniem zaburzeń działania gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń działania gruczołów wydzielania wewnętrznego czyli: przysadki mózgowej, grasicy, tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, trzustki oraz jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Specjalista endokrynologii zajmuje się zatem wszystkim tym, co dzieje się z naszymi hormonami.
Do najbardziej znanych schorzeń, których rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się endokrynolog, zalicza się m.in.:
- nadczynność bądź niedoczynność tarczycy (w tym także chorobę Hashimoto), związane odpowiednio z nadmiernym lub zbyt małym produkowaniem hormonów przez tarczycę,
- niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej,
- zespół Cushinga związany z nadmiernym produkowaniem kortyzolu przez nadnercza,
- chorobę Addisona związaną z uszkodzeniem nadnercza ze względu na zbyt niską produkcję kortyzolu.
W trakcie dokonanego badania lekarz endokrynolog może także wykryć zaburzenia pracy trzustki i związaną z tym cukrzycą typu 1 lub typu 2. Wówczas pacjent jest najczęściej kierowany do specjalisty od leczenia cukrzycy – lekarza diabetologa.
Do endokrynologa, warto jest udać się w przypadku podejrzenia nieprawidłowego działania jednego z gruczołów.
Objawów jest wiele, ale o ile podejrzewamy, że nie dotyczą one innych schorzeń, do endokrynologa warto jest zwrócić się np. w związku z szybkim przyrostem lub gwałtownym spadkiem masy ciała, nadmierną sennością lub problemami ze snem i związaną z tym nadpobudliwością bądź niepokojem, drżeniem rąk, nadmiernym uczuciem chłodu, nadpotliwością, zbyt dużym popędem płciowym lub jego brakiem, natomiast u kobiet – zaburzeniami miesiączkowania, a u dzieci – problemami z zahamowaniem lub nadmiernym wzrostem, zaburzeniami proporcji ciała lub przedwczesnym dojrzewaniem.