BADANIE MOCZU – OGÓLNE I POSIEW

Zalecenia i praktyczne porady

Badanie ogólne moczu dostarcza istotnych informacji o pracy układu moczowego i pośrednio na temat funkcjonowania innych narządów i układów  w organizmie człowieka.
Posiew moczu to służy sprawdzeniu czy w moczu występują bakterie oraz w przypadku wykrycia ich obecności określeniu gatunków tych bakterii i ich wrażliwości na antybiotyki (w tym celu wykonywany jest tzw. antybiogram).

Zalecenia dla osób dorosłych:

 • Przed badaniem należy zaopatrzyć się w pojemnik jednorazowy (badanie ogólne moczu) lub sterylny (posiew moczu). Pojemniki dostępne są w Punkcie pobrań, można je również nabyć w aptece.

 • Mocz na posiew i do badania ogólnego pobiera się rano po nocnym spoczynku.

 • Przed pobraniem próbki moczu zaleca się zachowanie ścisłych zasad higieny, co ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które po dostaniu się do próbki mogą zafałszować wyniki badań. W tym celu należy dokładnie (ciepłą wodą z mydłem) umyć ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet w okolicach sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które po dostaniu się do próbki moczu mogą zafałszować wynik badania.

 • Do pojemnika oddaje się mocz z tzw. „środkowego strumienia” – najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem pobrać mocz do pojemnika. Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety.

 • Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna mieć od 20 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów.

 • Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu pobrań. Jeśli nie można tego zrobić od razu, należy umieścić naczynie w lodówce i przynieść je do zbadania jak tylko będzie to możliwe. W przypadku badania na posiew próbka nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 2 godziny.

Zalecenia dla niemowląt i małych dzieci

 • Próbkę moczu dziecka najlepiej pobrać rano, tuż po karmieniu.

 • Należy zdjąć dziecku pieluszkę i umyć mu dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka).

 • Unieść dziecko i wymasować mu mięśnie grzbietu od góry ku dołowi, wzdłuż kręgosłupa.

 • Czynność tą należy wykonywać w ciepłym pomieszczeniu (mięśnie szybciej się rozluźnią, a dziecko uniknie przeziębień).

 • W momencie kiedy dziecko zacznie oddawać mocz, tak jak w przypadku pobierania moczu u osób dorosłych, do odpowiedniego pojemnika pobiera się próbkę ze „środkowego strumienia”.

 • Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna mieć 10 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów.

Skontaktuj się z nami
CAPTCHA
To pytanie służy do weryfikacji, czy jesteś robotem i do zapobiegania automatycznemu przesyłaniu spamu.

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20