Zajmuje się analizą zagrożeń zdrowotnych i profilaktyką w odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych.
Medycyna podróży jest dziedziną, która łączy w sobie zagadnienia z różnych dyscyplin medycznych. Zajmuje się problematyką związaną z zagadnieniami epidemiologii, higieny, interny, pediatrii, chirurgii oraz medycyny urazowej. Ważnym zagadnieniem jest również wpływ określonego środowiska na człowieka w czasie pobytu w różnych miejscach.
Specjaliści medycyny podróży w udzielają porad i zaleceń w zakresie:
- zagrożeń dla zdrowia, jakie wynikają z odmiennych warunków klimatycznych oraz kulturowych danego kraju;
- profilaktyki sanitarno-epidemiologicznej chorób, które najczęściej występują w trakcie podróży (biegunka, malaria, tężec, dur brzuszny, WZW A, WZW B, HIV oraz inne);
- szczególnych środków ostrożności oraz innych zasad dla podróżujących pacjentów z chorobami przewlekłymi (takimi jak cukrzyca czy choroby układu krążenia);
- podróżowania dziećmi;
- profilaktyki czynnej chorób (szczepienia obowiązkowe i zalecane przed podróżą, kwalifikacja do szczepień);
- odpowiedniego wyposażenia apteczki na czas podróży oraz pobytu w miejscu docelowym;
- informacji o warunkach zdrowotnych do uprawiania sportów ekstremalnych ( w tym nurkowanie czy wspinaczka wysokogórska).
Na konsultację do specjalisty medycyny podróży warto zgłosić się na ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem, w przypadku podróży z dzieckiem – nawet wcześniej, zaraz po ustaleniu planu podróży. Pozwoli to na spokojną realizację zaleconego planu profilaktyki.
Warto porozmawiać z lekarzem na temat profilaktyki również w przypadku wyjazdu typu „last minute”. Warto m.in. przyjąć niektóre szczepionki, wyposażyć apteczkę w środki zapobiegające malarii oraz uzyskać wskazówki lekarskie dotyczące bezpiecznego zachowania się w tropiku.